5 pomysłów na pomalowanie Wielkanocnych pisanek

Malowanie pisanek to tradycyjny element Wielkanocy. Już od niepamiętnych czasów z okazji zbliżających się świąt malowano i przyozdabiano jajka, które już za czasów pogańskich traktowane były jako symbol odradzającego się życia oraz zwycięstwa wiosny w walce z zimą i nocą.

Jak malować pisanki?

Sposobów na przyozdabianie jajek jest wiele. Można używać farb, flamastrów, oklejać skorupki wycinankami. Coraz modniejsze w ostatnich czasach staje się wykorzystywanie naturalnych sposobów barwienia czy ozdabianie jajek metodą decoupage. Jednobarwne, bez wzorów, ugotowane w barwniku lub w farbkach syntetycznych to malowanki, kraszanki lub byczki. Pisanki zaś to jajka zdobne w różne wzory i ornamenty.

1. Ozdabianie pisanek za pomocą gorącego wosku

Technika ta, zwana techniką batikową, polega na rozprowadzeniu na umytym jajku za pomocą specjalnego pisaka gorącego wosku. Następnie jajko zanurza się w barwniku. Po uzyskaniu pożądanego koloru ściera się warstwę wosku i w taki sposób uzyskuje się biały wzór na kolorowym tle.

2. Wycinanie wzoru za pomocą igły lub nożyka

Jest to sposób odwrotny do techniki batikowej. Odpowiednio przygotowane jajka w pierwszej kolejności zanurza się w barwniku i utrzymuje się je w nim do uzyskania pożądanego koloru. Następnie za pomocą igły lub nożyka wycina się wzór. Najpiękniejsze jajka wykonane za pomocą tej techniki spotyka się na Śląsku, gdzie noszą nazwę kraszonek.

3. Malowanie jajek flamastrami i farbkami

Jest to najprostszy i najszybszy sposób na przygotowanie wielkanocnych pisanek. W przypadku użycia farb, najlepiej sprawdzą się te akrylowe lub do szkła. Wcześniej warto naszkicować na jajku interesujący nas wzór – takie działanie na późniejszym etapie zdobienia zdecydowanie ułatwi nam pracę.

4. Ozdabianie jajek techniką decoupage

Pisanki decoupage to jeden z najpiękniejszych pomysłów na zdobienie wielkanocnych jajek. Przeklejone za pomocą kleju serwetkowe aplikacje wyglądają jak ręcznie malowane wzory, a ich wykonanie nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności i zajmuje zaledwie kilka minut (nie licząc czasu potrzebnego do wyschnięcia kleju)

5. Naturalne metody zdobienia pisanek

Najbardziej znanym sposobem zdobienia jajek, stosowanym już od lat i przekazywanym z pokolenia na pokolenie, jest gotowanie jajek z produktami spożywczymi, które nadają skorupką naturalny kolor. W taki sposób można barwić pisanki na kilka kolorów: • brązowy – jajka należy gotować w łupinach cebuli (im więcej łupin, tym intensywniejszy kolor pisanki) • złotobrązowy – jajka trzeba ugotować w łupinach orzechów włoskich • różowy, czerwony – do uzyskania takiego koloru niezbędne będzie użycie soku z buraków (intensywność barwy będzie zależna od ilości użytego soku) • zielony – w celu otrzymania takiej barwy jajka należy gotować w wywarze z młodym zbożem (żytem, młodym jęczmieniem) lub do gotowania dodać liści szpinaku • żółty – jajka gotujemy w wodzie z dodatkiem przyprawy curry lub kurkumy (im więcej przyprawy dodamy, tym intensywniejszy będzie kolor naszych pisanek) • pomarańczowy – do gotowania pisanek dodajemy sok z marchwi lub dynię • niebieski, granatowy – jajka można ugotować z owocami tarniny, borówki amerykańskiej lub liśćmi czerwonej kapusty Na koniec jajka należy nasmarować oliwą. Dzięki takiemu działaniu uzyskamy piękny efekt połysku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.