Co zawiera się w chmurze otrzymywanej z e-papierosa?

SSUCv3H4sIAAAAAAAEAI1WS4/bOAy+L7D/IfB5vJVsPfsL9lJ0bz0UPci2kqijWFlLnsFgMP+9tJM0erjtXJzwKfIjKer17792u6pT3vTVx93rQgFtrJ19mFQwbgQ2erjy9WCCm4yyC3Phva2SygcVZq995AI37bQHGt9sO3PwwfWP56MLDgTtTTDos/MmrHyfCCatTj6Yk465e1CzRsUsf5xD0NPqfuFHkfUq6AOEnMR2S/frhd7dBKsQL
W dymie ze zwykłego papierosa znajduje się wiele substancji rakotwórczych. Co innego w przypadku dymu z e-papierosów, który uznawany jest za nieszkodliwy. Chmura będąca efektem palenia elektronicznego papierosa jest miłym skutkiem ubocznym pożądanym przez użytkowników. W jej składzie nie ma ani substancji smolistych, ani trujących. Zawartość nikotyny również jest niewielka i w całości wędruje do płuc palacza – tylko 2% ulatnia się do otoczenia.

Glikol propylenowy i gliceryna

Glikol propylenowy (PG, Propylene Glycol) i gliceryna roślinna (VG, Vegetable Glycerol) to składniki, dzięki którym inhalowana nikotyna zamienia się w charakterystyczną chmurę, która w przeciwieństwie do dymu z tradycyjnych papierosów nie powoduje negatywnych skutków związanych z paleniem biernym. Niewątpliwie jest to jedna z zalet korzystania z e-papierosów. Glikol to bezbarwna i bezwonna ciecz o lekko słodkim smaku, w której rozpuszczana jest nikotyna. Proces ten nazywany jest wapowaniem i to on sprawia, że płyn zamienia się w mgiełkę, przypominającą chmurę. Glikol znaleźć możemy w kremach, lekarstwach, czy żywności. Jest on oznaczany symbolem E1520. Dzięki niemu kremy łatwej się rozprowadzają, a związki farmakologiczne rozcieńczają. Podobny efekt daje gliceryna roślinna, która jest bezpiecznym i popularnym składnikiem stosowanym w lekach, żywności, mydle, czy kosmetykach. Powodów, dla których głównym składnikiem liquidu w e-papierosach jest glikol propylenowy lub gliceryna jest wiele. Pierwszym z nim jest gęstość, która byłaby zbyt mała, przez co płyn spływałaby szybko z wkładu na siateczkę atomizera. Drugi powód to dużo lepsza rozpuszczalność składników w alkoholach, niż w wodzie. Co więcej, gdyby głównym składnikiem liquidu była woda, a nie glikol lub gliceryna, wówczas otrzymywana chmurka mogłaby być zbyt gorąca, co w efekcie skończyłoby się na oparzeniu. Jak zauważa specjalista ze sklepu internetowego z liquadami Ivape: Zdarza się, że składnikiem płynów stosowanych w e-papierosach jest glikol dwupropylenowy (DPG oraz glikol polietylenowy-400 (PEG-400). Oba z nich mają niską toksyczność, zarówno przy przyjmowaniu doustnym, przez skórę czy wdychanie. Nie podrażniają one także skóry i oczu.

Woda i aromaty smakowe

Woda, która jest składnikiem liquidów wykorzystywanych w e-papierosach sprawia, że sokom łatwiej jest wsiąknąć w knot. Liquidy są bardzo lepkie i bez wody po prostu zapychałyby większość zbiorników. Woda destylowana jest również wykorzystywana w liquidach dla osób z alergią na glikol propylenowy. W tym przypadku ilość samego płynu zostaje zredukowana o 5 do 15 procent i zastąpiona wodą. Aromaty smakowe natomiast nadają liquidowi zapach. Są to te same aromaty, które stosuje się np. w przemyśle spożywczym. Ich podstawowymi składnikami są związki organiczne oraz estry. Aromaty używane do e-papierosów pozbawione są jednak olejów roślinnych, dwuacetyli, acetoiny oraz acetylopropioinin. Na rynku istnieje duży wybór aromatów do liquidów, np. o zapachu tradycyjnego tytoniu, truskawki, maliny, jabłka, a nawet kawy czy gumy balonowej. Tak duży wachlarz aromatów sprawia, że każdy z nas z pewnością dobierze coś dla siebie. Osoby, które wcześniej paliły zwykłe, mentolowe papierosy bardzo często wybierają aromat miętowy, natomiast osoby lubiące tradycyjny zapach papierosa, wybierają zapach tytoniu. Rozkoszowanie się smakiem i zapachem nie jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla palaczy wybierających liquidy z nikotyną. Rynek proponuje także te o zerowej zawartości tej substancji, zachowując przy tym oryginalny smak, jak i konsystencję płynu! Innymi substancjami, które mogą, lecz nie muszą znaleźć się w liquidzie, są substancje zagęszczające lub konserwujące. W chmurze otrzymywanej z e-papierosa nie ma substancji smolistych, ani trujących. Nie istnieje tutaj ryzyko związane z biernym paleniem, gdyż dym z elektrycznych papierosów jest praktycznie obojętny dla zdrowia.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.