Wózek dla dziecka czy chusta do noszenia?

Wybór, przed jakim stoi świeżo upieczona mam mając do wyboru dwie opcje -wózek dla dziecka i chustę do noszenia nie jest wcale sprawą prostą i oczywistą. W tym artykule postaramy się pokrótce nakreślić to zjawisko i wskazać takie sytuacje, w których jedna z tych dwóch zaprezentowanych opcji jest najbardziej wartościowa.

Wózek dla dziecka — wygodny transport starszego malucha podczas spacerów i podróży

Wózki dla dziecka to przede wszystkim najbardziej powszechne rozwiązanie, po jakie zwykli sięgać młodzi rodzice. Zasadniczo wózek dziecięcy sprawia, że dziecko można transportować albo w pozycji siedzącej, albo leżącej. Liczne doświadczenia rodziców potwierdzają, że wózek dziecięcy (np. wszechstronny wózek dziecięcy 3w1) to nieoceniona pomoc w trakcie różnego rodzaju podróży, spacerów i wycieczek.

Jego mankamentem są jednak znaczące wymiary. Wózek dziecięcy na ogół zajmuje wiele miejsca, co często wyzwala konieczność dokupienia dodatkowych akcesoriów umożliwiających jego przechowywanie lub transport po złożeniu.

Chusta do noszenia dziecka — praktyczne rozwiązanie gwarantujące bliskość

Chusta do noszenia dla mamy to adekwatna opcja przede wszystkim dla tych kobiet, które mocno identyfikują się z ideą rodzicielstwa bliskości. Chusty do noszenia dziecka to znakomite rozwiązanie w przypadku noworodków, które niczym powietrza łakną fizycznej i emocjonalnej bliskości.

Co ciekawe, noworodek owinięty w chustę czuje się niemal tak jak w brzuchu matki. Jego kręgosłup znajduje się wtedy w charakterystycznej pozycji — kifozie, a dziecko dodatkowo słyszy bicie serca mamy.

Abstrahując od tego, noszenie dziecka w chuście wspomaga adaptację malca do zupełnie nowych warunków. Po narodzinach świat zewnętrzny to dla noworodka nieznane i pełne wyzwań novum, które dzięki fizycznej bliskości z mamą w różnych sytuacjach życia nie jest już tak tajemnicze i niezrozumiałe.

Analizując walory, jakie niesie ze sobą noszenie dziecka w chuście, nie sposób pominąć snu. Noworodki i niemowlaki mają w tej kwestii zdecydowanie inne potrzeby niż dorośli. Malcowi do szczęścia wcale nie jest potrzebny nadmierny spokój i własne łóżko. Noworodki najlepiej zasypiają rozkołysane lub wtulone do mamy. Innymi słowy, nadal okazuje się, że bliskość fizyczna jest priorytetową kwestią. Chusta do noszenia malca to w tym kontekście wręcz wymarzona alternatywa.

Na sam koniec warto podkreślić, że noszenie dziecka w chuście to również znaczące zalety dla nowej mamy. To nie tylko sposób na bliski kontakt z dzieckiem, ale również najlepsze poznanie malucha i patrząc bardzo prozaicznie — metoda pozwalająca po prostu uwolnić ręce podczas różnorakich obowiązków. Co istotne, chusta wspomaga laktację i redukuje ryzyko depresji poporodowej u mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.